AHSAA Baldwin Basketball 2021 Area Tournament and Sub-Region scores

Fairhope, Orange Beach, Spanish Fort win boys’ area- league titles, Bayside, Foley, Gulf Shores take girls‘ area championships

GCM Sports
Posted 2/17/21

DAPHNE, Ala. - Twelve high-school basketball teams from Baldwin County advanced to the 2021 subregion/state-playoff round with area-tournament wins or as local-league runners-up.  The Fairhope …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

AHSAA Baldwin Basketball 2021 Area Tournament and Sub-Region scores

Fairhope, Orange Beach, Spanish Fort win boys’ area- league titles, Bayside, Foley, Gulf Shores take girls‘ area championships

Posted

DAPHNE, Ala. - Twelve high-school basketball teams from Baldwin County advanced to the 2021 subregion/state-playoff round with area-tournament wins or as local-league runners-up.  The Fairhope boys completed their nearly perfect regular season at 25-1 and the Class7A Area 2 title. The Spanish Fort and Orange Beach boys also hosted the first round of the  sub-region playoffs.

On the girls’ subregion bracket Foley, Gulf Shores and Bayside will have home-court advantage to tip-off their runs at the next level at regionals. 

Visit AHSAA.com (SEE RELATED LINK BELOW) for subregion schedules and more results as well as upcoming regional schedules. Some local games were played Monday and Tuesday night and  all results were not available at this time . See RELATED LINK for updates.

 Class 7A, Area 2 Boys

Area 2
Fairhope 83, Foley 43
Murphy 59, Daphne 49
Finals -
Fairhope 71, Murphy 31

Class 6A, Area 2

Spanish Fort 67, Baldwin County 31
Robertsdale 57, Gulf Shores 50

Finals - Spanish Fort 69, Robertsdale 48

 

Class 5A, Area 1
Elberta 49, B.C. Rain 29

 LeFlore 62, Elberta 25

Finals - LeFlore 61, Rain 43

 

Class 4A, Area 1
Escambia County 50, W.S. Neal 44

Williamson 58, Escambia County 28

Vigor 51, St. Michael Catholic 26
Finals – Escambia at Vigor

 

Class 3A, Area 1

Cottage Hill 46, Mobile Christian 38

 Cottage Hill Christian  43, Bayside 13

Finals -  Cottage Hill Christian 54, Chickasaw 35

 

Class 2A, Area 1
Orange Beach 55, J. U. Blacksher 34

St. Luke’s 56, Orange Beach 22

Finals -  Orange Beach 59, Blacksher 50

 

Class 1A, Area 1
McIntosh 92, Fruitdale 36
Millry 47, Bayshore Christian 46
Finals -
72, Millry 46

 

AHSAA Basketball Girls Area Tournament results

Class 7A Area 2
Foley 2, Murphy 0, forfeit
Fairhope 53, Daphne 45
Finals  - Foley 51, Fairhope 48

Class 6A Area 2
Gulf Shores 72, Baldwin County 60
Spanish Fort 43, Robertsdale 26
Finals - Gulf Shores 42, Spanish Fort 40

Class 5A Area 1
Elberta 49, B.C. Rain 25

Finals – LeFlore 62, Elberta 25

Class 4A Area 1

Williamson 58, Escambia County 28      
Vigor 51, St. Michael Catholic 26

Finals - Vigor 65, Williamson 42

Class 3A Area 1
Cottage Hill Christian 46, Mobile Christian 38

Finals – Bayside Academy 46, Cottage Hill Christian 32

 

Class 2A Area 1
Orange Beach 55,  J.U. Blacksher 34

 Finals - St. Luke’s Episcopal 56, Orange Beach 22

Class 1A Area 1

Millry 44, Fruitdale 34

McIntosh 83, Millry 24

 

RECENT SUB-REGION SCORES

Gulf Shores girls, Spanish Fort Boys advance in Class 6A


Girls Scores

2A
Washington County 60, Orange Beach 37
3A
T.R. Miller 45, Cottage Hill Christian 25
4A
Jackson 62, Williamson 52
5A
Charles Henderson 50, Headland 22
6A
Gulf Shores 57, Blount 44

Boys Scores, Tuesday Feb. 16

1A
Georgiana 68, Florala 65
J.F. Shields 50, Kinston 39
McIntosh 87, Marengo 46
2A
Cottonwood 44, Ariton 40
Geneva County 65, G.W. Long 43
3A
Cottage Hill Christian 63, Flomaton 23
Houston Academy 56, Pike County 47
Wicksburg 73, Opp 71
4A
Vigor 63, Jackson 55
5A
Carroll 50, Charles Henderson 43
Faith Academy 80, BC Rain 54
Greenville 92, Headland 61
LeFlore 40, St. Paul’s Episcopal 28
Sylacauga 72, Pike Road 43
6A
Saraland 79, Robertsdale 52
Spanish Fort 90, McGill-Toolen Catholic 66